Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lningar 1035318



*

nr 103 5318


Oljemålningar

2 st, Stadsmotiv, Rudolf Gowenius


Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 december 2001
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar rudolf gowenius stad stadsmotiv
  • 6343 OljemÃ¥lningar
    2 st, Kina, rispapper, 1800-tal. Bildmått: 19x31 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:12
  • 6003 OljemÃ¥lningar
    2 st, MajBritt Östergren. Signerade. Olja på duk, ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46
  • 6318 OljemÃ¥lningar
    ett par, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Sti..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:38




Ladda ner broschyr